Tachymeter, čo to je, načo slúži

Náramkové hodinky sú všeobecne zaujímavým nástrojom. Množstvo rôznych ozubených koliesok a pružiniek spolupracuje a uvádza ručičky do pohybu. Po prvotnom pohybe prídu na rad špeciálne funkcie. Jednou z nich je aj tzv. TACHYMETER. Ide o nenápadnú no veľmi zaujímavú súčasť hodiniek. Aj tu sa ukazuje akým výnimočným nástrojom sú hodinky.

 

Samotný tachymeter nie je súčasťou strojčeka hodiniek. Ide skôr o dizajnový doplnok s praktickým využitím.

 

tachymeter-dial7

Čo je to tachymeter?

Tachymeter slúži na určenie rýchlosti pohybu. Nájdeme ho prevažne na športových moderných leteckých hodinkách. Ak hodinky disponujú chronografom, tak je naviazaný na tachymeter.

Kde ho nájdem?

Ako bolo spomenuté ide o „dizajnovú“ funkciu. Nájdeme ju vnútri hodiniek na okruží so stupnicou. Zvyčajne je na okruží uvedený pojem TACHYMETER (tachymetre).

Meranie v praxi....

Tachymeter slúži na určenie rýchlosti pohybu. Meria priemernú rýchlosť čohokoľvek.

Praktický príklad: Meriame rýchlosť idúceho auta. Zapnite stopky resp. začnite meranie časového úseku v okamihu ako začnete robiť nový kilometer. Hneď ako uplynie jeden kilometer zastavte stopky / meranie.  Hodnota na tachymetri, na ktorú ukazuje ručička na stopkách/sekundová je vaša aktuálna rýchlosť.

Naoko to vyzerá komplikovane, ale v skutočnosti po pár uskutočnených meraniach ide o jednoduchú činnosť.

Nevýhoda je v tom, že minúta má 60 sekúnd, čo znamená že ciferník má stupnicu len do 60 resp. 60 km/h. Každopádne po prepočtoch sa dá aj táto situácia vyriešiť.

Tachymeter môžeme využiť v rôznych oblastiach. Môžeme vypočítať koľko výrobkov vyjde za určitý čas z výrobnej linky, merať spotrebu paliva a podobne.

Ako na meranie spotreby?

V dnešnom svete palubných počítačov asi nepodstatná záležitosť, ale ukážeme si ako sa merala spotreba pred palubným počítačom.

 Ak spálenie litra benzínu trvá 50 sekúnd, po odčítaní hodnoty 72 na tachymetri, získame priemernú spotrebu za hodinu t. j. v našom prípade 72 litrov za hodinu.

 

Vedeli ste o tachymetri? Obsahujú ho aj Vaše hodinky?