Chronograf a jeho využitie

Niektoré hodinky vás zaujmú čistým dizajnomlíniami, iné zas extrovertnejším dizajnom alebo funkciami. Častokrát si výber hodiniek vyžaduje aj situácia, v ktorej ich budeme mať na ruke. Je smutné, že na trhu je veľa „nefunkčných“ hodiniek. Majú rôzne komplikácie ako napr. dátum, chronograf atď., avšak len ako dekoráciu. My v ponuke takéto hodinky našťastie nemáme, všetky časti sú plne funkčné a preto sa poďme pozrieť na ich využite.

Ako bolo spomenuté v úvode, veľa hodiniek, zvlášť tých z nízkonákladovej čínskej výroby alebo napodobením disponuje funkciami ako dátum, chronograf, stopky.

Vo väčšine prípadov sú tieto funkcie nefunkčné a slúžia len na dekoráciu. Ak aj funkčné sú, tak len v ojedinelých prípadoch fungujú správne.

Takýto „nefunkčný“ chronograf alebo dátum spoznáte jednoducho. Napríklad dátum sa nepreklápa automaticky, je nutné ho tlačidlom „preťukávať,“ dátum zobrazuje aj dni v rozmedzí od 31-49 čo je nereálne.

Chronograf je rovnako nefunkčný ak jednotlivé subciferníky spolu nespolupracujú, je nutné ich manuálne „preťukávať“ a podobne.

Kritiky bolo dosť poďme sa pozrieť na reálne využite chronografu.

WP-BOLDR-3

 

Aj niektoré hodinky z našej ponuky obsahujú túto funkciu. Ja osobne som ju nevyužil asi nikdy, jedine ak tak na hranie.

V podstate ide o užitočnú funkciu, ocenia ju najmä športovci, tréneri, vojaci, možno kuchári a všetci ľudia, ktorí žijú meraním časových úsekov.

Chronograf je prístroj na zaznamenávanie presných časových údajov. 

Dámske aj pánske hodinky majú na hlavnom ciferníku ešte dva najčastejšie tri malé subciferníky, ktoré sú závislé od seba.

Jeden meria sekundy, druhý meria minúty a tretí zobrazuje plynutie nameraných hodín.

Chronograf sa ovláda bočnými tlačidlami: horné – štartuje a pozastavuje meranie

spodné – resetuje meranie

Chronograf dnes bežne nájdete pri všetkých typoch hodiniek. Potápačské hodinky, pilotské hodinky, „racing“ hodinky, vojenské (military) hodinky.

Chronograf sa využíva len v prípadoch potreby a nie je VHODNÉ, aby bol spustený stále. – znižuje sa tak opotrebenie batérie a mechanických častí strojčeka.

Snažte sa s tlačidlami chronografu NEMANIPULOVAŤ pod vodou (aj pokiaľ sú hodinky vodotesné). – cez slabo tesniace miesta by mohol tlak pretlačiť vodu do vnútra hodiniek, čo môže mať pre hodinky katastrofálne následky.